TRANSIT STAFF BY TEAM 2023-2024
Dr. Daniel Walh Principal
Mr. Patrick Quast Assistant Principal 5th/8th
Mr. Kevin Lester Assistant Principal 6th/7th
Mrs. Amy Vaillancourt School Nutrition Manager
Mr. Mike Konieczko Head Custodian
Mrs. Krista Witkop School Nurse
Main Office Staff
Mrs. Rebecca Cronin Secretary to Dr. Walh
Mrs. Sheryl McIntosh Secretary to Mr. Quast
Mrs. Carla Krahl Secretary to Kevin Lester
|
Student Services
Mrs. Lisa O’Rourke School Counselor Gr. 5
Mrs. Laura Scaffidi School Counselor Gr. 6
Mr. Whitney Abbott School Counselor Gr. 7
Ms. Kim Styka School Counselor Gr. 8
Mrs. Mary Baumgart Psychologist
Mrs. Katie Cageo Social Worker
Guidance Office Staff
Mrs. Barbara Frey Secretary
Mrs. Sharon Lovering Secretary
TBD Secretary
|
5th Grade Team
5A 5B
Mr. Jerry Scaduto Mrs. Keri Procopio
Mrs. Melanie Thomas Mrs. Camille Panaro
Ms. Darlene D’Amico Mrs. Anissa Floccare
5C 5D
Mrs. Kristine Miranda Mrs. Carrie Burck
Mrs. Ashley Garbacz Mrs. Brittany Tirone
|
6th Grade Team
6A 6B
Mrs. Karen Fries Ms. Natalie Johnston
Mrs. Diane Keefe Miss. Stelliani Bechakas-RS
Mrs. Ivana Gates (in for H. Russo)
6C 6D
Mrs. Leighann Smith Mrs. Amber Holahan
Mrs. Michele Jordan Miss Kaeley Biondo
|
TEAM 7-1
Mrs. Kristen May
Mr. Joe Pluchino
Mr. Mike Seedorf
Mrs. Sarah Stanbury
|
TEAM 7-2
Ms. Meg Helmes
Mr. Joe Gennaro
Mr. Matt Rydelek
Mr. Joshua Sciandra
|
SPECIAL EDUCATION
Mrs. Sally Khreis
Mrs. Julie Baren (D)
Mrs.Rebecca Campbell
Miss Melissa Waziak
Mrs. Jennifer Mical
Miss Maya Gooding
Ms. Jamie Schragel
Miss Emily Hornung
Mrs. Jennifer Winarski
Speech Language Teachers
Mrs. Elizabeth Hager
Miss Kerri Bubar (.8TMS/.2CP)
|
WORLD LANGUAGE
Mrs. Amy Shaevel
Mrs. Heather Thorne
Mrs. Julie Clack
Mrs. Dulce Centeno
Mrs. Brianne Kahraman
Ms. Hailey Wageman
Mr. Matthew Waack
|
ESOL
Ms. Minerva Moya-ESOL
Ms. Kim Wolf-ESOL
Mrs. Jessica Rieker-ESOL
(.6TMS/.4Heim)
Instructional Support
Ms. Michelle Callisto-TA
Mrs. Megan Cashing -TA
Mrs. Deanna Barnard -TA
–Jenifer Scibetta
(5TA/.5 Reading)
Mrs. Heather Wedgwood - Learning Lab
Mrs. Cristina D’Angelo
Tech Integrator
|
Art/TECH/FACS
Mr. Mark Arnold -Tech
Mr. Tim Bender-Tech
Mrs. Megan Doherty-Art
Mrs. Kathleen Ottaviano-Art
Julie Walter-Art
Mr. Robert LaMarco-FACS
Mrs. Jackie Durinka-FACS
Related Service Providers
Kristy Young - OT/
Assistive Technology
Molly Muir-COTA (Mon. & Thurs.)
Miranda Voelker-LPN
w/Claire Oh
Kelsey Fogelsonger-PT
|
|
TEAM 8-1
Mr. Kevin Buchholtz
Mrs. Kelly Sucharski
Ms. Lisa Zelazny
Mr. Jason Bork
|
TEAM 8-2
Mr. Craig Bova
Mr. Ethan Kirisits
Mrs. Karen Reilly
Mrs. Lindsey Seggio
Mrs. Eireann Good
(.6TMS/.4Heim)
|
MUSIC
Miss Jacqueline Ellmauer
Band 7/8
Mr. Matthew Acenowr
Band 6
Mrs. Cheri Pritchard
Band 5
Mrs. Elizabeth Nowak
.2 Strings
|
MUSIC
Mrs. Nancy Gutillo
Chorus ⅞
Miss Allison Villalta(Grant)
Chorus ⅚
Mrs. Mary Cantone
Orchestra ⅚
Mrs. Maureen Reed
Orchestra ⅞
|
Physical Education
+Mrs. Allison Beebe
Mr. Paul Pignataro
Mrs. Erin Rajczak
Mrs. Amanda Nolan
Mr. Nathan Smith-Heath
2nd Set of Eyes -TBD
*SPED TEAM LEADER
+INTRAMURAL COORDINATOR
#TECH FACILITATOR
|
Specialists
Mrs.Jennifer Kennedy
Reading
Ms. Bethany Wolf-Reading
Mrs. Jennifer Scibetta
(.5 Reading/.5 TA)
#Mrs. Denise Gagliardi
Math Specialist
Miss Amy Gorski
Library Media Specialist
Mr. Matt Augustynek-MCST
Mrs. Sarah Coyle - GPS
|
|